Staff Directory

Citipointe Christian College is not only school for our students, but the workplace for a large group of staff and tutors.

Staff List 

Staff List   
College Executive Grace House
PRINCIPAL Pastor B Mulheran Cert IV TAE BSc MThApTh MACEL MACE
HEAD of SECONDARY Mrs H Moore BA ATCL LTCL MACEL MACE AFIML
HEAD of PRIMARY Mrs R Gravestein DipTch BEd MEd MACEL MACE
HEAD of INTERNATIONAL Dr L Myers BA (Hons1) GradDipEd MEd (TESOL) PhD
CHIEF OPERATIONS OFFICER Mr W Moore BComm CA
REGISTRAR Mrs S Moore Cert IV TESOL BA LLB
CHIEF INFORMATION OFFICER Mr B Davis BInfTech GradDipEd MEd MCP CNA
DIRECTOR OF DEVELOPMENT Mrs G Fitz-Payne Cert IV Bus Mgmt Cert IV Volunteer Mgmt FEdplus
(Citipointe Group Services) (Citipointe Church Brisbane)
Executive Pastor Pastor B Ramsey
Payroll Officer Mrs B Henry
Payroll Mrs H Weller Cert III Bus Admin
(Outside School Hours Care) (OSHC is administered for the College by Citpointe Childcare)
Administration Staff: Grace House
Office Manager; Assistant to the Registrar Mrs S du Plessis DipPM BProc LLB
Assistant to the Registrar Mrs K Booth Cert IV TESOL BComm GradDipMin
Digital Communications Officer Mr J Chng DipBusStud BBus (Mktg)
Communication and Alumni Officer p/t Mrs L Gray BCommunications
Receptionist Mrs L Starkey
Relieving Receptionist p/t Mrs G Lau Cert III ChnsSrvcs
Data Entry Officer Mrs B Heron Cert IV FinServ(Bkkpg)
PA to the Principal & Development Director Mrs L Maguire
PA to Head of Secondary p/t Mrs T Maunder
PA to Head of Primary; Primary staff secretary Mrs L Meddings Cert IV Bus Admin
Business Officer Mrs N de Graaff Cert IV FinServ(Bkkpg)
Business Support Officer Mrs R Heath
Business Support Officer Mrs I Monty
Accounts Manager Mrs L van Lelyveld BComm (Hons) Acc’g CA (SA)
First Aid Officer p/t Mrs M Hood
First Aid Officer p/t; Return to work Coordinator Mrs R Levendal Cert Nurs
First Aid Officer p/t Mrs G Lau Cert III ChnsSvcs
Events Supervisor p/t Mrs K Caswell BEd
Further Administration staff:  
Compliance and Policies:  
Policies/Compliance/Calendar Officer p/t Mr P Staines Cert IV WHS BTch  GradDipEd
Guidance:  
Student Services Coordinator Ms S Su BA BEd MCounselling(Psychthpy) CELTA (Mrs N Missenden BPsych(Hons) on maternity leave Semester 1)
Guidance Consultant p/t (Primary and Secondary) Mrs S Smith BEd BSc(Hons) GradDipResourceTch GradDipPsychStud MGuid&Couns Member AGCA AssocM APS
Student Counsellor; Student Protection Officer (Secondary) Miss R Grobbelaar  BPsych MProfPsych
Performance & Instrumental:  
Head of Performance Mr J Proellocks BMus(Perf) GradDipEd
Performance and Instrumental Facilitator Mr M Elvery BMus GradDipMus(Perf) GradDipEd(Sec)
Sports:  
Sports Assistant Primary p/t Mrs K Hicks Cert II OfficeAdmin
Sports Assistant Secondary p/t Mr K Waters Cert IV Personal Training
College Uniform Store:  
Uniform Store Manager Mrs C Van Manen
Uniform Store Assistant Mrs M Chan Lac
Computer Systems / IT:  
Chief Information Officer Mr B Davis BInfTech GradDipEd MEd MCP CNA
IT Operations Manager Mr C Hepplewhite
IT Network Administrator Mr G Ng DipComp&NwkTech BInfTech (Hons2a)
Desktop System Engineer Mr K Lam DipInfTech BInfTech
IT Systems Adminstrator Mr T Ellaby Dip Nurs Dip IT MCITP
Technical Support Officer Mr A Dickinson Dip IT(Networking)
Technical Support Officer p/t Mr C O’Brien Cert III IT Dip IT CCNA (Networking)
Technical Support Officer Mr B Kelly Cert IV IT
Libraries: Secondary Linke Library
Head of Library Services Mrs S Borinetti BA DipEd DipTchLib
Library Technician Mrs R Bowles Cert III Ed Support DipLib/Inf Services
Library Aide p/t Mrs S Chapman
Library Aide p/t Mrs C Boerdam
Resource Centre Officer p/t Mrs M Moore ADipSocSc(ChCare)
  Primary Library
Primary Library Coordinator Mrs L Owens BEd Cert GE
Library Technician Mrs L Baigent BSc(LibTech)
Library Aide p/t Mrs E Yamazaki Cert III Chns Serv Cert III EdSupport Cert IV HlthCommSvcs(DivThpy)
  Primary Resource Centre
Class Resources Officer Mrs V Mulheran
Buses:  
Bus Manager Mr M Bunch
Assistants to Bus Manager Mr D Brayley; Mr A Kerridge
College Ancillary Staff:  
General Hand Mr S Taylor
Canteen Convenor (Secondary) Mrs A Reinecke Cert III Hosp (HygPracFoodSfty)
Canteen Coordinator; Canteen Convenor (Primary) Mrs C Van Den Berg Cert IV in Allied Health Nutrition and Dietetics; Mrs Yang Song
Equipment and Property Officer; Receiving & Despatch Officer Ms J Kelly
Print Room Manager; Primary Administrative Assistant Mrs R Crowe Cert III Ed Support
Catering/Events Mrs L Niesler
Staff Room Assistant p/t Mrs R Matthews
Primary Ancillary Staff:  
Administrative Assistant Mrs P Lohr
Administrative Assistant (Student Support) p/t Mrs E van Heerden
Administrative Assistant (Citipointe Central) p/t Mrs M Kibbel BBusMgmt
Teacher Aide (Preparatory) Mrs J Brayley Cert III Ed Support
Teacher Aide (Preparatory) Miss R Sullivan Cert III EarlyChhd DipECE&Care
Teacher Aide (Preparatory) Mrs Y Egan Cert III Ed Support
Teacher Aide (Preparatory) Mrs P Leyden BTeach
Teacher Aide (Preparatory) Mrs B Harrison-Burns Cert III Ed Support Cert Vet Nrsg
Teacher Aide (Literacy & Prep Reading) Mrs C Rice
Teacher Aide (Literacy) p/t Mrs K Govan
Teacher Aide (Literacy) p/t Mrs J Hatton Cert IV TESOL Cert IV TAide
Teacher Aide (Literacy) Mrs J Smith Cert III ChCare&TAideEd
Teacher Aide (Literacy) Mrs N Heffernan Cert III Ed Support
Teacher Aide (Literacy) Mrs K Gagliardi CertTch
Teacher Aide (Year 1) Mrs P Gravestein
Teacher Aide (Student Support & Admin) p/t Mrs E van Heerden
Teacher Aide (Student Support) Mrs C Russell Cert III EdSupport
Teacher Aide (Student Support) Mrs B Kelso Cert III EdSupport
Teacher Aide (Student Support) Mrs B Spies
Teacher Aide (Student Support) Mrs S Sim
Teacher Aide (Art) p/t Mrs E Yamazaki Cert III Chns Serv Cert III EdSupport Cert IV HlthCommSvcs(DivThpy)
Teacher Aide (HPE) p/t Mr A Campbell-Staines
Secondary Ancillary Staff:  
Administrative Assistant to Heads of Year Mrs J Cowley DipChildCare&Ed
Administration Assistant Mrs J Goulding Cert IV BusAdmin
Administration Assistant (Student Support) p/t Mrs E Van Heerden
Administration Assistant p/t Mrs D Stafford
Administration Assistant p/t Mrs P Myhill
Administration Assistant p/t Mrs J Wren DipTch BEd
Administration Assistant p/t Mrs S Taylor BA BEd
Administration Assistant p/t Mrs A Wolfik
Administration Assistant p/t Mrs L Head
Reception p/t Mrs L Francis
Reception p/t Mrs A Cairns
Science Technician Mr M Bowles BA GradDipEd
Science Technician p/t Mrs E Joubert DipHaematology BSc
Teacher Aide Arts p/t Mrs G Parkin Cert Comm llust&Desgn
Teacher Aide Hospitality p/t Mrs B Mergard
Teacher Aide Hospitality p/t Mrs L Niesler
Teacher Aide Hospitality p/t Mrs L Francis
Teacher Aide Student Support p/t Mrs L Brown
Teacher Aide Student Support Mrs A Burns Cert III EdSupport BA(Lit&Comm)
Teacher Aide Student Support Mrs G Dowie
Technology Assistant p/t Mr G Brown
Citipointe Tutoring Academy Assistant p/t Mrs B Jackson BAdultEd&VocTrg MEComm
TEACHING STAFF:  
PRIMARY  DIRECTORATE  
Director of Primary Operations;  p/t Mr P Staines Cert IV WHS BTch GradDipEd
Director of Primary Administration and Technology; SSD Teacher; Student Care P-6 boys; Student Protection Officer Mr D Smith Cert III Welding & Thermal Cutting BTch BEd
Director of Primary Curriculum; Literacy Mrs R Carlisle BEd
Primary Class Teachers  
Preparatory Mrs K Roberts Cert III ChristMin BEd
Preparatory Mrs E Beattie BEd (ECD)
Preparatory Mrs A Baxter DipTch BEd
Preparatory Mrs B Smith BEd
Preparatory Ms K Wahry BEd & Mrs C Stewart BTch BEd
Year 1 Mrs A Robertson BBus BEd & Mrs D Finlay DipEd BEd GradCertTESOL
Year 1 Mrs S Westphal BA GradDipofDiv MEd
Year 1 Mrs S Coleman BSc PostgradDipEd
Year 1 Mrs C Whittal BEd
Year 1 (Mrs J Burrell DipEd HDipEd (on leave Semester 1))
Year 1 Mr M Henry BMin BEd
Year 2 Mr W Vincent BA BTch DipChrMin DipEDP
Year 2 Mr D Osypiv BEd
Year 2 Mrs A Paten Cert III EdSup AssDipApplSc BEd & Mrs K van der Walt BEd
Year 2 Mrs P Dolby BEd
Year 2 Mrs A Kelly BSocSc BPrimEd
Year 3 Mrs R Turley BEd
Year 3 Miss J Butler BEd
Year 3 Mr B Smith BComm GradDipEd & Mrs F Pesonen BEd
Year 3 Mrs D Ballhause Cert III ChnSvcs BEd
Year 3 Mrs J Carlisle BEd
Year 4 Miss J Appleby BEd
Year 4 Mr I Tang DipTch & Mrs S Speaight BEd
Year 4 Mr H ten Cate BA HDipEd BA(Hons)
Year 4 Mrs E Smith Cert IV BusAdmin BEd GradCertEd
Year 4 Mr C Osborne BEd
Year 5 Mr J Curtis BEd & Mrs N Hunt BA(Journ) BEd
Year 5 Mrs L Morris DipTch AMusA
Year 5 Mrs B Mitchell DipContMusic Bed
Year 5 Mrs C Sippel BEd
Year 5 Miss R Geldenhuys BA GradDipA(Psych) GradDipTeach&Learn MEd(CognPsych&EducPrac)
Year 6 Mr M O’Sullivan Cert III Fitness DipTch BEd
Year 6 Mrs S Olivier BEd
Year 6 Mr D Hendricks Cert IV TAE DipEd HDipEd BEd(Hons)
Year 6 Mr J Peng BEng(Civil) GradDipTch
Primary Specialist Teachers  
Head of Primary Pastoral Care; Student Care P-6 Girls; P-1 Technology Teacher; Student Protection Officer Mrs T O’Sullivan BEd
Lower Primary Curriculum Coordinator; Year 2 Teacher Mrs A Paten Cert III EdSup AssDipApplSc BEd
Upper Primary Curriculum Coordinator; Year 5 Teacher Mr J Curtis BEd
Teaching Practice Coordinator; Aspire 5 Class Teacher Mr G Heffernan BEd
Project Officer; 5 Maths Mrs A Hayward BTP MTch MEd
Staffing Coordinator; Year 1 Teacher Mrs A Robertson BBus BEd
Specialist Coordinator; Year 4 Teacher Mrs S Speaight BEd
Citipointe Central Team Leader; Year 3 Teacher Mr B Smith BComm GradDipEd
Primary Administrative Assistant p/t; Numeracy Support Teacher Ms J Harris DipTch BEd ThL
Citipointe Central; Release Teacher Mrs D Poole BTch BEd
Teaching Practice; Release Teacher Mrs J Kilner BEd
Primary Student Support  
Head of Student Support Mrs A Varghese BSc BEd MEd MPsych
Student Support Case Manager (Years P-2) p/t Mrs J-A Staines BTch GradDipEd
Student Support Case Manager (Years 3-4); 3 Maths Mrs M Canaris BEd BChild&FamilyStudies
Student Support Case Manager (Years 5-6) p/t Mrs M Jones BA GradDipEd
Student Support Mrs R Rosehr Cert IV TESOL DipTch BEd MSpecEd
Primary Learning Extension  
Aspire 4 Class Teacher; Writing Extension p/t Mrs Z Horton CertGE Cert IV TESOL BEd MEd(GftdEd) ATCL
Learning Extension Coordinator; EAL Teacher Mrs G Moriarty Cert IV TESOL BA GradDipEd MSpEd
Learning Extension: Aspire 5 Class Teacher; Teaching Practice Coordinator Mr G Heffernan BEd
Learning Extension: Aspire 6 Class Teacher p/t Mrs M Brown BEd GradCertEd
Learning Extension Teacher: Mathematics p/t Mrs J Lane CertGE DipTch
Learning Extension: STEM, Science and Tech Teacher; 4 Maths Dr J Tang BA (Jap) BSc GradCertBusAdmin GradDipEd PhD
Writing; NAPLAN Preparation p/t (Mrs N Leigh DipTch BEd on leave Semester 1)
Primary English as an Additional Language  
English as an Additional Language Coordinator Ms D Allen Cert III ChCommPrac Cert IV TESOL BA GradDipTch GradCertChrisEd GradDipMinStud
English as an Additional Language p/t Mrs L Toms Cert IV TESOL AssDipEdChildCare  BEd
English as an Additional Language Intensive Mrs Z Richards Cert IV TESOL BSocSc GradCertSocAdmin GradDipEd
Primary Languages Education  
Language Education (French) p/t Mme L Doux DipEngl BFr(Hons) GradCertTchg MFr(Lit)(Hons)
Language Education (French) p/t Mme Jo Vickers BA MA(Hons) GradDipTeach GradDipTheo
Language Education (Chinese) p/t Mrs S Lee BEd MAppLangLinguist
Language Education (Chinese) p/t Miss G Chang B MusPerf(Hons 1) GradDipEd
Primary Arts Education  
Art p/t Mrs N Fitzgerald BEd
Music; Choral p/t Mr D Impey BCreativeInd GradDipMusEd GradDipEd
Music; Choral; p/t Miss G Chang BMusPerf(Hons1) GradDipEd
Music Coordinator; Choral p/t Mrs M Betia Cert IV TESOL BMusPerf BMus BEd
Primary Sport and HPE Mr J Pearson BAppSc (HMS Ed)
Head of Primary Sport & HPE; Director of Basketball (Primary and Secondary) Mr J Pearson BAppSc (HMS Ed)
Health & Physical Education; Director of Football (Primary and Secondary) Mr D Le Petit BBus(Mgt) BEd
Physical Education; Pastoral Care assistant Mr M O’Sullivan AssDipAppSc BEd
P-6 Health Teacher; Sport Mrs K Dinale Cert III CommServ BNurs GradDipEd
Primary Technology  
2-6 Technology Mr M Dodd BIT GradDipEd
P-1 Technology Mrs T O’Sullivan BEd
SECONDARY  DIRECTORATE  
Director of Secondary Administration; Science Mr R Webb DipEd BSc
Director of Student Care; Careers Adviser Mr N Shuker Cert III IT CDec (QLD) Cert IV TAE DipTAA DipRelCouns DipProjMgt DipEd AdvDipMgt BSc MCareerDev
Director of Studies; English Mr W Stewart Cert IV TESOL BA(Hons) HDipEd MA FDE
Director of Teaching & Learning Innovation; Science; XP Extension Program Mrs C Mills Cert IV TESOL DipBusInfSys BSc(Hons) GradDipEd MSc
Director of Project Development; Mathematics; Business Mr T Francis BEd
Secondary Heads of Year Levels  
Head of Year 7; Science Mr C Paten Cert IV TAE BSc BEd (SpEd) GradDipEd
Head of Year 8; Business Mrs H Muller BA HDipEd
Head of Year 9; Mathematics Mr N Lim Cert III Church & Community Practices BA Ed
Head of Year 10; English Mrs H Clapham-Burns BA GradDipEd MEdStud (Guid&Couns)
Head of Year 11; Mathematics Mr M Muller DipBusMgt HDipEd ICDL
Head of Year 12; Senior Head of Year; English; EAL Mrs L Van den Berg Cert IV TESOL BA HDipEd
Secondary English  
Head of English Mrs R Barrett Cert Theol BBus(Journ) GradDipEd METAQ
English; Director of  Studies Mr W Stewart Cert IV TESOL BA(Hons) HDipEd MA FDE
English; History Ms N Fong BJourn BA GradDipEd MA
English; History; Arts Mrs R Teo BA BEd
English; Head of Year 12; Senior Head of Year Mrs L Van den Berg Cert IV TESOL BA HDipEd
English; English as an Additional Language Coordinator Mr R Harri BEd MEdStud
English; Head of Christian Formation Mrs E Gallagher BEd MEd
English; Geography Mrs M Mare BA GradDipEd
English; Geography Mr A Welgemoed DipYouthPrep DipEd(CompEd) BA HDipEd
English; Head of Year 10 Mrs H Clapham-Burns BA GradDipEd MEdStud (Guid&Couns)
English; History Mrs H Costello BA BEd
English; History Mr A Bickerton DipArts BTh BA GradDipEd
English; History Mr J Paschke BEd
English; History Mrs B Barnard GradCertEd MA(Hons)
English; Maths; History Ms D Ray BEd GradCertEarlyChldhd MEd
Secondary  Mathematics  
Head of Mathematics Mrs C Bornhutter BA HDipEd
Mathematics; Director of Project Development; Business Mr T Francis BEd
Mathematics Mr P Terec DipTch BEng
Mathematics Mr Q van der Merwe DipEd HDipEd
Mathematics; Head of Year 11 Mr M Muller DipBusMgt HDipEd ICDL
Mathematics Mr P Wepener DipEd HDipEd
Mathematics Mrs S Archie BSc GradDipEd
Mathematics; Head of Year 9 Mr N Lim Cert III Church & Community Practices BA Ed
Mathematics; XP Extension Program Mrs C Terec Cert III IT Cert IV Bus Cert IV TAE Dip T(ECE) BEd 
Mathematics; Science Mr P van Driel BEng(Mech) GradDipEd MSc
Mathematics; Technology Mr N Cheney BEng(Civil) GradDipT&L
Mathematics; Languages (Chinese) Mrs J Lee BA BEd
Secondary Science  
Head of Science & STEM Academy Mrs N Parsons Cert IV TESOL BSc HDipEd
Science; Director of Secondary Administration Mr R Webb DipEd BSc
Science; Director of Teaching & Learning Innovation; XP Extension Program Mrs C Mills Cert IV TESOL DipBusInfSys BSc(Hons) GradDipEd MSc
Science Mr N Hsieh BSc BEd
Science; Head of Year 7 Mr C Paten Cert IV TAE BSc BEd (SpEd) GradDipEd
Science; History Mrs S Taylor BA BEd
Science; Mathematics Mr P van Driel BEng(Mech) GradDipEd MSc
Science; PE Mr D Dyer Cert IV TAE BEd MEd AFAIM IAAAC
Science; Head of Professional Practice; XP Extension Program Mrs M Fouché Cert IV TAE BA(Ed) BA(Hons)HMS
Science; College Pride Coordinator Mr J Chan BSc BEd
Science Mr D Collins BEd
Secondary  Humanities  
Head of Humanities Mr T Tsimboukis BA BEd HDipEd
Geography Mr M Mills Cert IV TESOL BA(Hons) GradDipEd – Extended Leave 2019
Geography; English Mrs M Mare BA GradDipEd
Geography; History Mrs S Oberholzer BA(Hons) HDipEd
Geography; English Mr A Welgemoed DipYouthPrep DipEd(CompEd) BA HDipEd
History; English Mrs H Costello BA BEd
History; Business Mr D England BA(Criminology&CriminalJustice) GradDipHum GradDipEd
History; English Mr A Bickerton DipArts BTh BA GradDipEd
History; English Mr J Paschke BEd
History; English Mrs B Barnard GradCertEd MA(Hons)
History; English; Maths Ms D Ray BEd GradCertEarlyChldhd MEd
History; English Ms N Fong BJourn BA GradDipEd MA
History; English; Arts Mrs R Teo BA BEd
History; Science Mrs S Taylor BA BEd
Secondary Arts  
Head of Arts Mrs S Couchman BA GradDipEd
Arts; NOVA Arts Mrs C Dennis BCreativeIndustries BEd
Arts; VET Mr A Stephens Cert IV TAE BFineArt BEd
Arts Mrs N Stock BMus(Hons) BMusEd HDipEd
Arts Mrs L Lim BCreativeIndustries BEd
Arts p/t Mrs J Wallace Dip(Teach) BEd
Arts; Technology Mrs B Dodd CertIV TAE BMultimedia GradCertEd(HEd) Grad DipEd
NOVA Arts p/t Mr G Couchman BCreativeIndustries BEd
Arts; NOVA Arts Ms M Tsang BEd
Secondary  Technology  
Head of Technology; VET Mr P Hollyock Cert IV Hosp BEd (D&T)
Technology; Mathematics Mr N Cheney BEng(Civil) GradDipT&L
Technology Mrs L Olivier Dip EarChEdCar BA Com BA(Hons)Psych GradCertEd MSc (Mrs I McMillan Cert IV TAE BInfTech MTch on 1 Year Extended Leave)
Technology; Arts Mrs B Dodd CertIV TAE  BMultimedia GradCertEd(HEd) Grad DipEd
Technology Mr D Hatton Cert IV TAE BMin GradDipLng&Tch
Technology; International Student Outreach Program Coordinator Mr R Guinane Cert III IT Cert IV TAE Cert IV TESOL Dip RE DipTch MDiv
Technology; PE p/t Mrs E Higgins Cert III AlliedHlth Cert IV ContempLead Cert IV TAE BEd(Sec) BAppSc(HMS)  (Mrs M White Cert IV TAE BEd(Hons)  on 1 Year Extended Leave)
Technology; PE p/t Mrs B Edwards BSc (HMS Ed)
Technology; Health & PE Mrs T Turner AdvDipArts (IntDes&Dec) BBus(Events&Sports Mgmt) GradDipEd
Secondary Business  
Head of Business Mrs V Turner Cert IV TAE Dip Tch(Comm) BEdStud
Business Mr L Bettinson BComm BEd
Business; Mathematics; Director of Project Development Mr T Francis BEd
Business Mrs H Kenyon Cert II Ed. of Music Tchrs DipEd BEc GradDipSecStudEd
Business; Head of Year 8 Mrs H Muller BA HDipEd
Business; History Mr D England BA(Criminology&CriminalJustice) GradDipHum GradDipEd
Business; Head of Vocational Education; Voc Ed Mrs L Calero Cert III Business Cert IV TAE  BComm BEd
Secondary Vocational Education  
Head of Vocational Education; Business; Voc Ed Mrs L Calero Cert III Business Cert IV TAE  BComm BEd
Voc Ed; Head of Technology Mr P Hollyock Cert IV Hosp BEd (D&T)
Voc Ed; Arts Mr A Stephens Cert IV TAE BFineArt BEd
Secondary Languages Education  
Languages Coordinator; French Mr J Alexis Cert IV TESOL Dip Tch BA BEd MA MEd
Languages (French) p/t Mme L Doux DipEngl BFr(Hons) GradCertTchg MFr(Lit)(Hons)
Languages (Chinese) p/t Ms E Kuo BA BEd
Languages (Chinese); Counselling Ms S Su BA BEd MCounselling(Psychthpy) CELTA
Languages (Chinese); Mathematics Mrs J Lee BA BEd
Secondary Sport and Health & Physical Education  
Head of Secondary Sport; Health & PE Coordinator Mr M Rasi DipEd GradDipOutdoorEducation MA MBA (Mr D Wolfik Cert IV TAE BEd on leave Semester 1 and Semester 2)
Health & PE; Technology Mrs T Turner AdvDipArts (IntDes&Dec) BBus(Events&Sports Mgmt) GradDipEd
Health & PE; Chapel Coordinator Mr W Cobb Cert SportsStudies DipTch BSport&ExerciseSc
Health & PE; Science Mr D Dyer Cert IV TAE BEd MEd AFAIM IAAAC
Teaching & Learning  
Director of Teaching & Learning Innovation; Director of Citipointe Christian College Academy; Science; XP Extension Program Mrs C Mills Cert IV TESOL DipBusInfSys BSc(Hons) GradDipEd MSc
Student Support Teacher Mrs M Muller HDipEd
Student Support Teacher Mrs D van Diermen BSocSc(Hons) HDipEd GradDipEd (SpNeedsEd)
Student Support Teacher Mr R Wilson Cert IV (Min) BEd GradDipMin
CITIPOINTE CHRISTIAN COLLEGE INTERNATIONAL  
CEO Pastor B Mulheran Cert IV TAE BSc MThApTh MACEL MACE 
Principal Administrator Dr L Myers BA (Hons1) GradDipEd MEd (TESOL) PhD
Academic Manager Mrs S Harker Cert ESL RSA (Cambridge) Cert TEFLA DipTch MAppLinguistics(TESOL)
Secondary School Preparation Program Mr J Furneaux BA BEd CELTA (Mr J Leigh Cert IV TESOL BEd BD(Hons) GradDipTch GradDipMusEd – on leave Semester 1)
Secondary School Preparation Program Mrs K Boddy Cert IV TAE BA(Ling) GradCertA (TESOL)
Secondary School Preparation Program Mrs M Kapuzhanov AssDipMin DipBusMgt BA(Intercultural Ministry)  GradDipEd CELTA (Cambridge)
English for Mathematics & English for Science p/t Mrs M Niemann  Cert IV TESOL BSc BEd HEdDip(PG)
Homestay Coordinator Mrs H Jakins Cert IV BusAdmin DipBus
Student Welfare Counsellor p/t Mrs A Murray BA(Psych)(Hons) HDipEd MA(Counselling)
Administrative Assistant Mrs T Ferero CertPR BEd

 

v110219.02