Volleyball

Volleyball

Program Objectives

    1. To glorify God and enjoy Him while training for and playing Volleyball
    2. To improve in the game of Volleyball individually, as a team and as a program
    3. To have fun and get fit with friends
    4. To compete in the Volleyball Queensland Schools Cup with teams from each Year level 8 – 12

Training occurs on all four courts of College Hall for all Secondary Girls teams on Mondays 3:40 PM – 5:20 PM. Attendance at these training sessions is a requirement for selection in teams for all competitions.

The College competes in the South District competition during school hours on Wednesday afternoons 1:00 – 3:00 pm.

  • In Terms 1 & 2 (summer) there are competitions for Years 8, 9, 10 and Open Girls teams.
  • In Terms 2 & 3 (winter) there are competitions for Years 8, 9, 10 and Open Girls teams.

The main competitive focus of the program is to prepare multiple teams for the Volleyball Queensland Schools Cup Senior Competition (Toowoomba in August) and Junior Competition (Brisbane in October). These competitions run over three days with each team playing at least six games.

In addition, multiple teams are entered in the Dragons’ Flaming Chalice tournament (Brisbane in June) and in recent years some of the teams have competed in the Volleyball Australia Schools Cup (Melbourne in December).

Recent Achievements:

2020

Boys

  • Flaming Chalice – Cancelled
  • Junior School Cup – Year 8 Boys Div 2
  • Intermediate Schools Cup – Year 9 Boys Div 1, Year 10 Boys Div 1
  • Senior Schools Cup – Open Boys Div 1 – Silver
  • Beach Schools Cup – Intermediate Boys 2s Div 1 – Gold (Xander/Jamie), Senior boys 2s Div 1 – 18th (Ethan/Adam)
  • Summer Districts – Cancelled
  • Metropolitan East competitions – Cancelled
  • Nationals – Cancelled

Girls

  • Senior Schools Cup – Year 12 Div1 6th, Year 11 Div1 5th

2019

Boys

  • Flaming Chalice – Intermediate Boys – Gold, Senior Boys – Bronze
  • Junior School Cup – Year 8 Boys Div 1 – 12th, Year 8 Boys Div 2 – 11th
  • Intermediate Schools Cup – Year 10 Boys Honours – 5th, Year 9 Boys Honours – Bronze
  • Senior Schools Cup – Senior Boys Honours – 4th, Open Boys Div 2 – Bronze
  • Beach Schools Cup – IB2 Red – Gold (Citipointe 1) Shaun/Ethan, IB2 Red – 8th (Citipointe 4) Tiaan/Sean, IB2 Blue – 5th (Citipointe 2) Tyron/Adam, IB2 Blue – 7th (Citipointe 3) Jamie/Xander, SB2 Red – 9th – Lachie K/Lachie S
  • Summer Districts -Year 10 Boys – District Champions, Year 9 Boys – Runners Up 
  • Metropolitan East competitions – Year 10 Boys – Runners Up (KG df)
  • Nationals – Year 10 Boys Div 1 – 5th, Year 9 Boys Honours – 9th

Girls

  • Summer District – Year 10 Runners Up, Year 7 Runners Up
  • Winter District – Year 10 Runners Up
  • Senior Schools Cup – Year 12 Div2R Silver, Year 11 Div1 11th, Year 11 Div2R 8th
  • Intermediate Schools Cup – Year 10 Div1 8th, Year 10 Div2G 4th, Year 9 Div1 7th, Year 9 Div2B 5th
  • Junior Schools Cup – Year 8 Div2G Gold, Year 8 Div2B Silver

2018

Boys

  • Junior School Cup – Year 8 Boys Honours – 5th
  • Intermediate Schools Cup – Year 9 Boys Div 1 – Gold, Y9 Boys Div 2 – Bronze
  • Senior Schools Cup – Year 8 Boys (11 Div 3) – 10th, Year 9 Boys (11 Div 2) – 4th, Open Boys (12 Div 3) – 7th
  • Summer Districts – Year 7 Boys – Runners Up, Year 8 Boys – Runners Up, Year 9 Boys – District Champions, Year 10 Boys – Runners Up 
  • Metropolitan East competitions – Year 9 Boys – Quarter Finals (KG df)

Girls

  • Summer District – Y8 Premiers, Y7 Runners Up
  • Winter District – Y9 Premiers, Y7 Premiers
  • Flaming Chalice – U17 4th, U17 5th, U17 11th 
  • Senior Schools Cup – Y12 Div2 7th, Y11 Div1 7th, Y11 Div1 15th, Y11 Div2 15th
  • Intermediate Schools Cup – Y10 Div2 10th, Y9 Div1 Silver, Y9 Div3 4th, Y9 Div3 7th
  • Junior Schools Cup – Y8 Div2 6th, Y8 Div3 10th

2017

Boys 

  • Junior School Cup – Year 8 Boys Honours – Bronze
  • Intermediate Schools Cup – Year 10 Boys Div 1 – 14th, Year 9 Boys Div 1 – 9th
  • Senior Schools Cup – Year 12 Boys Div 2 – 4th, Year 11 Boys Div 2 – 5th
  • Beach Schools Cup – Snr Boys Pairs – 13th (Citipointe 1), Snr Boys Pairs – 16th (Citipointe 2), Intermediate Boys 4s – 4th, Intermediate Boys 2s – 7th (Citipointe 1), Intermediate Boys 2s – 16th (Citipointe 2), Intermediate Boys 2s – 18th (Citipointe 3), Jnr Boys 4s – Silver (Citipointe 1), Jnr Boys 4s – Bronze (Citipointe 2), Jnr Boys 4s – 8th (Citipointe 1)
  • Summer Districts – Year 7 Boys – District Champions, Year 8 Boys- District Champions
    Year 9 Boys – Runners Up, Year 10 Boys – Runners Up, Open Boys – Runners up
  • Metropolitan East competitions – Year 7 Boys Metropolitan Runners Up (Redlands defeat)
    Year 8 Boys Metropolitan Runners Up (Shailer Park df)

Girls

  • Summer District – Open Runners Up, Y9 Runners Up, Y8 Runners Up, Y7 Premiers
  • Winter District – Open Runners Up, Y8 Premiers, Y7 Premiers
  • Beach Schools Cup – Snr 4s 11th, Snr 2s 12th, Snr 2s 19th, Int 4s 6th, Int 2s 7th, Int 2s 9th, Jnr 4s 9th
  • Flaming Chalice – U17 5th, U17 6th
  • Senior Schools Cup – Y12 Div2 6th, Y11 Div2 6th, Y11 Div3 Silver
  • Intermediate Schools Cup -Y10 Div1 5th, Y10 Div3 5th, Y9 Div1 9th
  • Junior Schools Cup – Y8 Div1 Silver, Y8 Div3 5th

2016

Boys

  • Intermediate Schools Cup – Year 10 Boys Div 2 – 6th (Citipoine 1), Year 10 Boys Div 2 – 10th (Citipointe 2), Year 9 Boys Div 2 – 9th
  • Senior Schools Cup – U20 Boys Honours – 4th, Year 12 Boys Div 2 – 19th
  • Summer Districts – Open Boys – District Champions, Year 7 Boys – District Champions
  • Metropolitan East competitions – Open Boys Metropolitan Champions (df Browns Plains), Year 7 Boys Metropolitan Champions (df Redlands)

Girls

  • Summer District – Open Runners Up, Y10 Runners Up, Y8 Runners Up, Y7 Runners Up
  • Winter District – Open Runners Up, Y10 Runners Up, Y7 Premiers, Brisbane Met – Y7 Semi Finalists
  • Flaming Chalice – U19 Bronze
  • Senior Schools Cup – Y12 Div2 10th, Y12 Div4 13th, Y11 Div3 6th
  • Junior Schools Cup – U15 Honors 6th, Y10 Div1 7th, Y10 Div2 Silver, Y8 Div2 Silver, Y8 Div3 Gold

2015

Boys 

  • Junior School Cup – Year 9 Boys Div 2 – Gold
  • Senior Schools Cup – Open Boys Div 3 – 11th, Senior Boys Div 1 – 5th
  • Beach Schools Cup – Jnr Boys 4s – 6th (Citipointe 1)
    Snr Boys Pairs – 5th (Citipointe 3)
    Snr Boys Pairs – 13th (Citipointe 2)
    Snr Boys Pairs – 20th (Citipointe 1)

Girls

  • Summer District – Open Premiers – Y9 Premiers, Y8 Premiers, Y7 Runners Up
  • Winter District – Open Premiers – Y9 Runners Up, Y8 Premiers, Y7 Runners Up, Brisbane Met –
    Yr 8 Premiers
  • Beach Schools Cup – Snr 2s 7th, Snr 2s 13th, Jnr 4s 5th, Jnr 4s 7th, Jnr 4s 8th, Jnr 4s 9th, Jnr 4s 10th
  • Flaming Chalice – U19 Bronze
  • Senior Schools Cup – U20 Div1 Gold, U20 Div2 13th
  • Intermediate Schools Cup –
  • Junior Schools Cup – Y10 Div2 15th, Y9 Div1 7th, Y8 Div1 Gold

2014

  • Volleyball Queensland Schools Cup 2014 – Under 20 Girls Div1 Silver Medal
  • Volleyball Queensland Beach Schools Cup 2014 – Senior Girls 2s Silver Medal
  • Volleyball Queensland Beach Schools Cup 2014 – Junior Girls 4s Gold Medal, Silver Medal, Bronze Medal
  • Flaming Chalice Volleyball Tournament 2014 – Under 17 Girls Silver Medal
  • South District Summer Fixtures 2014 – Girls Year 8 Runners-Up, Year 9 and Year 10 Premiers, Open Runners-Up, Boys Year 9 Runners-Up
  • South District Winter Fixtures 2014 – Girls Year 8 Premiers, Year 9 Premiers, Year 10 Runners-Up, Open Premiers
  • Nationals – Year 10 Div 2 – Bronze

2013

  • Volleyball Australia Schools Cup 2013 – U15 Girls Div2 4th
  • Volleyball Queensland Schools Cup 2013 – U20 Girls Div2 Gold Medal
  • Volleyball Queensland Schools Cup 2013 – U16 Girls Honours 4th
  • Volleyball Queensland Schools Cup 2013 – U15 Boys Div2 Bronze Medal
  • Volleyball Queensland Schools Cup 2013 – U14 Boys Div2 Gold Medal
  • Flaming Chalice Volleyball Tournament 2013 – U17 Girls Silver Medal
  • Flaming Chalice Volleyball Tournament 2013 – U15 Girls Bronze Medal
  • Flaming Chalice Volleyball Tournament 2013 – U15 Boys Silver Medal
  • South District Summer Fixtures 2013 – Girls Y8 Premiers, Y9 Runners-Up, Y10 Premiers, Open Premiers, Boys Y8 Premiers, Y9 Premiers
  • South District Winter Fixtures 2013 – Girls Y8 Runners-Up, Y9 Runners-Up, Y10 Premiers, Open Runners-Up

2012

  • Volleyball Australia Schools Cup 2012 – U15 Girls Div1 Gold Medal
  • Volleyball Queensland Schools Cup 2012 – U20 Boys Div3 Silver Medal
  • Volleyball Queensland Schools Cup 2012 – U17 Girls Div3 Bronze Medal
  • Volleyball Queensland Schools Cup 2012 – U15 Girls Honours 6th
  • South District Summer Fixtures 2012 – Girls Y8 Premiers, Y9 Premiers, Y10 Runners-Up, Open Runner-Up
  • South District Winter Fixtures 2012 – Girls Y8 Premiers, Y9 Premiers, Y10 Runners-Up, Open Runner-Up

2011

  • Volleyball Australia Schools Cup 2011 – U14 Girls Honours 4th
  • Volleyball Queensland Schools Cup 2011 – U14 Girls Div1 Gold Medal
  • Volleyball Queensland Schools Cup 2011 – U16 Girls Div2 Silver Medal
  • Volleyball Queensland Schools Cup 2011 – U20 Girls Div2 Bronze Medal
  • Volleyball Queensland Schools Cup 2011 – U15 Girls Div2 Bronze Medal
  • South District Summer Fixtures 2011 – Girls Y8 Premiers, Y9 Runners-Up, Y10 Premiers, Open Premiers
  • South District Winter Fixtures 2011 – Girls Y8 Premiers, Y9 Premiers, Y10 Runners-Up, Open Runner-Up
  • Metropolitan East Regional Finals 2011 – Y8 Girls Runners-Up

Staff

Co-ordinator

Rodney Webb

Coaches

Wayne Cobb
Heather Costello
Justin Chan
Chris Paten
Marius Muller