Staff Directory

Citipointe Christian College is not only school for our students, but the workplace for a large group of staff and tutors.

Staff List 

Staff List 30th January 2020  
College Executive Grace House
PRINCIPAL Pastor B Mulheran BSc MThApTh MACEL Member AHISA
HEAD of SECONDARY Mrs H Moore BA ATCL LTCL MACEL AFIML
HEAD of PRIMARY Mrs R Gravestein DipTch BEd MEd MACEL
HEAD of INTERNATIONAL Dr L Myers BA (Hons1) GradDipEd MEd (TESOL) PhD MACEL
CHIEF OPERATIONS OFFICER Mr W Moore BComm CA
CHIEF INFORMATION OFFICER Mr B Davis BInfTech GradDipEd MEd MCP CNA
DIRECTOR OF DEVELOPMENT Mrs G Fitz-Payne Cert IV Bus Mgmt Cert IV Volunteer Mgmt FEdplus
(Citipointe Group Services) (Citipointe Church Brisbane)
Executive Pastor Pastor B Ramsey
Payroll Officer Mrs B Henry
Payroll Mrs H Weller Cert III Bus Admin
(Outside School Hours Care) (OSHC is administered for the College by Citpointe Childcare)
Administration Staff: Grace House
Registrar; Office Manager Mrs S du Plessis DipPM BProc LLB
Registrar Mrs K Booth Cert IV TESOL BComm GradDipMin
Assistant to the Registrars Mrs E van Heerden
Digital Communications Officer Mr J Chng DipBusStud BBus (Mktg)
Communication and Alumni Officer p/t Mrs L Gray BCommunications
Receptionist Mrs L Starkey
Data Entry Officer Mrs B Heron Cert IV FinServ(Bkkpg)
PA to the Principal & Development Director Mrs L Maguire
PA to Head of Secondary p/t Mrs T Maunder
PA to Head of Primary; Primary Staff Secretary Mrs S Chapman
Business Officer Mrs N de Graaff Cert IV FinServ(Bkkpg)
Business Support Officer Mrs R Heath
Business Support Officer Mrs I Monty
Accounts Manager Mrs L van Lelyveld BComm (Hons) Acc’g CA (SA)
First Aid Officer p/t Mrs M Hood
First Aid Officer p/t; Return to work Coordinator Mrs R Levendal Cert Nurs
Events Supervisor p/t Mrs K Caswell Cert III Events BEd
Further Administration staff:  
Compliance and Policies:  
Policies/Compliance/Calendar Officer p/t Mr P Staines Cert IV WHS BTch GradDipEd
Student Counselling and Guidance:  
Student Counsellor; Student Protection Officer (Secondary) Miss R Grobbelaar BPsych MProfPsych MAPS
Student Counsellor p/t (Secondary) Ms S Su BA BEd MCounselling(Psychthpy) CELTA
Student Services Coordinator p/t (Primary) Mrs C Hardstaff BChildFamServ BEd MEd(GuidCouns)
Guidance Consultant p/t (Primary and Secondary) Mrs S Smith BEd BSc(Hons) GradDipResourceTch GradDipPsychStud MGuid&Couns Member AGCA Assoc MAPS
Performance & Instrumental:  
Head of Performance Mr J Proellocks BMus(Perf) GradDipEd
Performance and Instrumental Facilitator Mr M Elvery BMus GradDipMus(Perf) GradDipEd(Sec)
Sports:  
Sports Assistant Primary p/t Mrs K Hicks Cert II OfficeAdmin
Sports Assistant Secondary p/t Mr K Waters Cert IV Personal Training
College Uniform Store:  
Uniform Store Manager Mrs C Van Manen
Uniform Store Assistant Mrs M Chan Lac
Computer Systems / IT:  
Chief Information Officer Mr B Davis BInfTech GradDipEd MEd MCP CNA
IT Operations Manager Mr C Hepplewhite
IT Network Administrator Mr G Ng DipComp&NwkTech BInfTech (Hons2a)
Desktop System Engineer Mr K Lam DipInfTech BInfTech
IT Systems Adminstrator Mr T Ellaby Dip Nurs Dip IT MCITP
Technical Support Officer Mr A Dickinson Dip IT(Networking)
Technical Support Officer p/t Mr M Mulheran
Technical Support Officer Mr B Kelly Cert IV IT
Libraries: Secondary Linke Library
Head of Library Services Mrs S Borinetti BA DipEd DipTchLib
Library Technician Mrs R Bowles Cert III Ed Support DipLib/Inf Services
Library Aide Mrs R Le Hanie
Resources Manager Mrs M Forman
  Primary Library
Primary Library Coordinator Mrs L Owens BEd Cert GE
Library Technician Mrs L Baigent BSc(LibTech)
Library Aide p/t Mrs E Yamazaki Cert III Chns Serv Cert III EdSupport Cert IV HlthCommSvcs(DivThpy)
  Primary Resource Centre
Class Resources Officer Mrs V Mulheran
Buses:  
Bus Manager Mr D Brayley
Assistants to Bus Manager Mr G Oberholzer; Mr A Kerridge
College Ancillary Staff:  
General Hand Mr S Taylor
Canteen Convenor (Secondary) Mrs A Reinecke Cert III Hosp (HygPracFoodSfty); Mrs J Kelly
Canteen Coordinator; Canteen Convenor (Primary) Mrs C Van Den Berg Cert IV in Allied Health Nutrition and Dietetics; Mrs Yang Song
Equipment and Property Officer; Receiving & Despatch Officer Mr M Garland
Print Room Manager; Primary Administrative Assistant Mrs R Crowe Cert III Ed Support
Catering/Events Mrs L Niesler
Ancillary Assistant (Primary Administration; Secondary Canteen; Events) Mrs J Kelly
Staff Room Assistant p/t Mrs R Matthews
Primary Ancillary Staff:  
Ancillary Assistant Mrs J Kelly
Administrative Assistant Mrs P Lohr
Administrative Assistant (Citipointe Central) Mrs M Kibbel BBusMgmt
Administrative Assistant (SSD & EAL) Mrs C Rice
Teacher Aide (Preparatory) Mrs J Brayley Cert III Ed Support
Teacher Aide (Preparatory) Miss R Sullivan Cert III EarlyChhd DipECE&Care
Teacher Aide (Preparatory) Mrs Y Egan Cert III Ed Support
Teacher Aide (Preparatory) Mrs Megan Terracini Cert I Hosp BEd(Prim)
Teacher Aide (Preparatory) Mrs B Harrison-Burns Cert III Ed Support Cert Vet Nrsg
Teacher Aide (Literacy) p/t Mrs K Govan
Teacher Aide (Literacy) p/t Mrs J Hatton Cert IV TESOL Cert IV TAide
Teacher Aide (Literacy) p/t Mrs M Coman CertIHosp CertIIIBusAdmin CertIVBusAdmin DipBusAdmin DipHRM
Teacher Aide (Literacy) Mrs J Smith Cert III ChCare&TAideEd
Teacher Aide (Literacy) Mrs N Heffernan Cert III Ed Support
Teacher Aide (Literacy) Mrs K Gagliardi CertTch
Teacher Aide (Year 1) Mrs P Gravestein Cert III Ed Support (Pending)
Teacher Aide (Student Support) Mrs C Russell Cert III Ed Support
Teacher Aide (Student Support) Mrs B Kelso Cert III Ed Support
Teacher Aide (Student Support) Mrs B Spies
Teacher Aide (Student Support) Mrs S Sim
Teacher Aide (Art) p/t Mrs E Yamazaki Cert III Chns Serv Cert III EdSupport Cert IV HlthCommSvcs(DivThpy)
Teacher Aide (HPE) p/t Mr A Campbell-Staines Cert III Fitness (Personal Trainer) Level 1 Community Athletics Coach
Secondary Ancillary Staff:  
Administrative Assistant to Heads of Year Mrs J Cowley DipChildCare&Ed
Administration Assistant Mrs J Goulding Cert IV BusAdmin
Administration Assistant (Student Support) p/t Mrs E Van Heerden
Administration Assistant p/t Mrs D Stafford
Administration Assistant p/t Mrs P Myhill
Administration Assistant p/t Mrs J Wren DipTch BEd
Administration Assistant p/t Mrs S Taylor BA BEd
Administration Assistant p/t Mrs A Wolfik
Administration Assistant p/t Mrs L Bettinson
Reception p/t Mrs L Francis
Reception p/t Mrs A Cairns
Science Technician Mr M Bowles BA GradDipEd
Science Technician p/t Mrs E Joubert DipHaematology BSc
Teacher Aide Arts p/t Mrs G Parkin Cert Comm lllust&Desgn
Teacher Aide (Hospitality) p/t Mrs B Mergard
Teacher Aide (Hospitality) p/t Mrs L Niesler
Teacher Aide (Hospitality) p/t Mrs L Francis
Teacher Aide (Student Support) p/t Mrs L Head BTeach
Teacher Aide (Student Support) Mrs A Burns Cert III EdSupport BA(Lit&Comm)
Teacher Aide (Student Support) Mrs G Dowie
Technology Assistant p/t Mr G Brown
Citipointe Tutoring Academy Assistant p/t Mrs B Jackson BAdultEd&VocTrg MEComm
TEACHING STAFF:  
PRIMARY DIRECTORATE  
Director of Primary Operations;   p/t Mr P Staines Cert IV WHS BTch GradDipEd
Director of Primary Administration and Technology; SSD Teacher; Student Care P-6 boys; Student Protection Officer Mr D Smith BTch BEd
Director of Primary Curriculum; Literacy Mrs R Carlisle BEd
Primary Class Teachers  
Preparatory Mrs K Roberts Cert III ChristMin BEd
Preparatory Mr E Wang DipECEdCare BComm(Acctg) BEng MTeach(EC)
Preparatory Mrs A Baxter DipTch BEd
Preparatory Mrs B Smith BEd
Preparatory Ms A Lee CertTESOL BA MTESOL MTeach(Prim)
Year 1 Mrs A Robertson BBus BEd
Year 1 Mrs S Westphal BA GradDipDiv MEd
Year 1 Mrs S Coleman BSc PostgradDipEd
Year 1 Mrs K Bradford Cert III ECEd BEd(Prim)
Year 1 Mr M Henry BMin BEd
Year 2 Mr W Vincent BA BTch DipChrMin DipEDP
Year 2 Mrs Helen Politch BBus(MarketingHR) MTeach(Prim)
Year 2 Mrs K van der Walt BEd & Mrs A Paten Cert III EdSup AssDipApplSc BEd
Year 2 Mrs P Dolby BEd
Year 2 Mrs A Kelly BSocSc BPrimEd
Year 3 Mrs R Turley BEd
Year 3 Miss J Butler BEd
Year 3 Mrs F Pesonen BEd & Mrs C Stewart BTch BEd
Year 3 Ms K Wahry BEd (Mrs D Ballhause Cert III ChnSvcs BEd Extended Leave)
Year 3 Mrs J Carlisle BEd
Year 4 Miss J Appleby BEd
Year 4 Mr I Tang DipTch & Mrs S Speaight BEd
Year 4 Mr H ten Cate BA HDipEd BA(Hons)
Year 4 Mrs E Smith Cert IV BusAdmin BEd GradCertEd
Year 4 Mr C Osborne BEd
Year 5 Ms B Mitchell DipContempMus BTch & Mr J Curtis Bed
Year 5 Mrs L Morris DipTch AMusA
Year 5 Mr D Osypiv BEd
Year 5 Mrs C Sippel BEd
Year 5 Miss R Geldenhuys BA GradDipA(Psych) GradDipTeach&Learn MEd(CognPsych&EducPrac)
Year 6 Mr M O’Sullivan Cert III Fitness DipTch BEd
Year 6 Mrs M Huntington BBusHR MTeach(Prim)
Year 6 Mrs S Olivier BEd
Year 6 Mr D Hendricks Cert IV TAE DipEd HDipEd BEd(Hons)
Year 6 Mr J Peng BEng(Civil) GradDipTch
Primary Specialist Teachers  
Head of Primary Pastoral Care; Student Care P-6 Girls; P-1 Technology Teacher; Student Protection Officer Mrs T O’Sullivan BEd
Lower Primary Curriculum Coordinator; Year 2 Teacher Mrs A Paten Cert III EdSup AssDipApplSc BEd
Upper Primary Curriculum Coordinator; Year 5 Teacher Mr J Curtis BEd
Teaching Practice Coordinator; Aspire 5 Class Teacher Mr G Heffernan BEd
Project Officer; Year 5 Maths Mrs A Hayward BTP MTch MEd
Specialist Coordinator; Year 4 Teacher Mrs S Speaight BEd
Primary Technology Coordinator; Citipointe Central Team Leader; Year 3 Maths Mr B Smith BComm GradDipEd
Numeracy Support Teacher p/t Ms J Harris DipTch BEd ThL
Citipointe Central; Release Teacher Mrs D Poole BTch BEd
Primary Student Support  
Head of Student Support; Student Protection Officer Mrs A Varghese BSc BEd MEd MPsych
Student Support Case Manager (Years P-2) p/t Mrs J-A Staines BTch GradDipEd
Student Support Case Manager (Years 3-4); Year 3 Maths Mrs R Rosehr Cert IV TESOL DipTch BEd MSpecEd (Mrs M Canaris BEd BChild&FamilyStudies – Maternity Leave)
Student Support Case Manager (Years 5-6) p/t Mrs M Jones BA GradDipEd
Primary Learning Extension  
Aspire 4 Class Teacher; Writing Extension p/t Mrs Z Horton CertGE Cert IV TESOL BEd MEd(GftdEd) ATCL
Learning Extension Coordinator; Learning Extension Teacher Mrs G Moriarty Cert IV TESOL BA GradDipEd MSpEd
Learning Extension: Aspire 5 Class Teacher; Teaching Practice Coordinator Mr G Heffernan BEd
Learning Extension: Aspire 6 Class Teacher p/t Mrs M Brown BEd GradCertEd
Learning Extension: Mathematics p/t Mrs L Toms Cert IV TESOL AssDipEdChildCare BEd
Learning Extension: STEM, Science Teacher; Year 4 Maths Dr J Tang BA (Jap) BSc GradCertBusAdmin GradDipEd PhD
Primary English as an Additional Language  
English as an Additional Language Coordinator Ms D Allen Cert III ChCommPrac Cert IV TESOL BA GradDipTch GradCertChrisEd GradDipMinStud
English as an Additional Language Teacher Mrs N Leigh Cert IV TESOL Dip Tch BEd
English as an Additional Language Teacher p/t Mrs D Finlay DipEd BEd GradCertTESOL
English as an Additional Language Intensive Mrs J Burrell DipEd HDipEd
Primary Languages Education  
Language Education (French) p/t Mrs Sally McHaffie GradDipEd BA(PerfArts) BA(LangLit&Cul)
Language Education (French) p/t Mme Jo Vickers BA MA(Hons) GradDipTeach GradDipTheo
Language Education (Chinese) p/t Mrs S Lee BEd MAppLangLinguist
Language Education (Chinese) p/t Miss G Chang B MusPerf(Hons 1) GradDipEd
Primary Arts Education  
Art p/t Mrs N Fitzgerald BEd
Music; Choral Mr D Impey BCreativeInd GradDipMusEd GradDipEd
Music; Choral p/t Miss G Chang BMusPerf(Hons1) GradDipEd
Music Coordinator; Choral p/t Mrs M Betia Cert IV TESOL BMusPerf BMus BEd
Primary Sport and HPE  
Head of Primary Sport & HPE; Basketball Coordinator (Primary and Secondary) Mr J Pearson BAppSc (HMS Ed)
Health & Physical Education; Football Coordinator (Primary and Secondary) Mr D Le Petit BBus(Mgt) BEd
Physical Education; Pastoral Care assistant Mr M O’Sullivan AssDipAppSc BEd
P-6 Health Teacher; Sport Mrs K Dinale Cert III CommServ BNurs GradDipEd
Primary Technology  
2-6 Technology Mr M Dodd BIT GradDipEd
P-1 Technology Mrs T O’Sullivan BEd
SECONDARY DIRECTORATE  
Director of Secondary Administration; Science Mr R Webb DipEd BSc
Acting Director of Student Care Mrs L Van den Berg Cert IV TESOL BA HDipEd (Mr N Shuker Cert III IT CDec (QLD) Cert IV TAE DipTAA DipRelCouns DipProjMgt DipEd AdvDipMgt BSc MCareerDev on 1 year Extended Leave)
Director of Curriculum; English Mr W Stewart Cert IV TESOL BA(Hons) HDipEd MA FDE
Director of Teaching & Learning Innovation; Science; XP Extension Program; Director Citipointe Tutoring Academy Mrs C Mills Cert IV TESOL DipBusInfSys BSc(Hons) GradDipEd MSc
Director of Project Development; Mathematics; Business Mr T Francis BEd
Secondary Heads of Year Levels  
Head of Year 7; Science Mr C Paten Cert IV TAE BSc BEd (SpEd) GradDipEd
Head of Year 8; Science; College Pride Coordinator Mr J Chan BSc BEd
Head of Year 9; Mathematics Mr N Lim Cert III Church & Community Practices BA Ed
Head of Year 10; History; Science Mrs S Taylor BA BEd
Head of Year 11; Business Mrs H Muller BA HDipEd
Head of Year 12; Mathematics Mr M Muller DipBusMgt HDipEd ICDL
   
Acting Head of Student Pathways Ms H Clapham-Burns BA GradDipEd MEdStud (Guid&Couns)
   
Secondary English  
Head of English Mrs R Barrett Cert Theol BBus(Journ) GradDipEd METAQ
English; Director of Curriculum Mr W Stewart Cert IV TESOL BA(Hons) HDipEd MA FDE
English; History p/t Ms N Fong BJourn BA GradDipEd MA
English; History; Arts Mrs R Teo BA BEd
English; Head of Year 12; Senior Head of Year Mrs L Van den Berg Cert IV TESOL BA HDipEd
English; English as an Additional Language Coordinator Mr R Harri BEd MEdStud
English; Head of Christian Formation Mrs E Gallagher BEd MEd
English; Geography Mrs M Mare BA GradDipEd
English; Geography Mr A Welgemoed DipYouthPrep DipEd(CompEd) BA HDipEd
English; Acting Head of Student Pathways Mrs H Clapham-Burns BA GradDipEd MEdStud (Guid&Couns)
English; History Mr P White BSecEd BBus GradDipL&T
English; History Mr A Bickerton DipArts BTh BA GradDipEd
English; History p/t Mrs R Bickerton GradCertWrit&EdPubl GradDipEd BA (Mrs H Costello BA BEd on Maternity Leave Semester 1 only)
English; History Mr J Paschke BEd
English; History Mrs B Barnard GradCertEd MA(Hons)
English; Mathematics; Head of Additional Needs Ms D Ray BEd GradCertEarlyChldhd MEd
Secondary Mathematics  
Head of Mathematics Mrs C Bornhutter BA HDipEd
Mathematics; Director of Project Development; Business Mr T Francis BEd
Mathematics Mr P Terec DipTch BEng
Mathematics Mr Q van der Merwe DipEd HDipEd
Mathematics; Head of Year 11 Mr M Muller DipBusMgt HDipEd ICDL
Mathematics Mr P Wepener DipEd HDipEd
Mathematics p/t Mrs S Archie BSc GradDipEd
Mathematics; Head of Year 9 Mr N Lim Cert III Church & Community Practices BA Ed
Mathematics; XP Extension Program Mrs C Terec Cert III IT Cert IV Bus Cert IV TAE Dip T(ECE) BEd
Mathematics; English; Head of Additional Needs Ms D Ray BEd GradCertEarlyChldhd MEd
Mathematics; Science Mr P van Driel BEng(Mech) GradDipEd MSc
Mathematics; Technology Mr N Cheney BEng(Civil) GradDipT&L
Mathematics; Languages (Chinese) Mrs J Lee BA BEd
Secondary Science  
Head of Science & STEM Academy Mrs N Parsons Cert IV TESOL BSc HDipEd
Science; Director of Secondary Administration Mr R Webb DipEd BSc
Science; Director of Teaching & Learning Innovation; XP Extension Program; Director Citipointe Tutoring Academy Mrs C Mills Cert IV TESOL DipBusInfSys BSc(Hons) GradDipEd MSc
Science Mr N Hsieh BSc BEd
Science; Head of Year 7 Mr C Paten Cert IV TAE BSc BEd (SpEd) GradDipEd
Science; History; Head of Year 10 Mrs S Taylor BA BEd
Science; Mathematics Mr P van Driel BEng(Mech) GradDipEd MSc
Science; PE Mr D Dyer Cert IV TAE BEd MEd AFAIM IAAAC
Science; Head of Professional Practice; XP Extension Program Mrs M Fouché Cert IV TAE BA(Ed) BA(Hons)HMS
Science; Head of Year 8; College Pride Coordinator Mr J Chan BSc BEd
Science Mr D Collins BEd
Secondary Humanities  
Head of Humanities Mr T Tsimboukis BA BEd HDipEd
Geography; English Mrs M Mare BA GradDipEd
Geography Coordinator; Geography; History Mrs S Oberholzer BA(Hons) HDipEd
Geography; English Mr A Welgemoed DipYouthPrep DipEd(CompEd) BA HDipEd
History; English Mr P White BSecEd BBus GradDipL&T
History; Business Mr D England BA(Criminology&CriminalJustice) GradDipHum GradDipEd
History; English Mr A Bickerton DipArts BTh BA GradDipEd
History; English p/t Mrs R Bickerton GradCertWrit&EdPubl GradDipEd BA (Mrs H Costello BA BEd on Maternity Leave Semester 1 only)
History; English Mr J Paschke BEd
History; English Mrs B Barnard GradCertEd MA(Hons)
History; English p/t Ms N Fong BJourn BA GradDipEd MA
History; English; Arts Mrs R Teo BA BEd
History; Science; Head of Year 10 Mrs S Taylor BA BEd
Secondary Arts  
Head of Arts Mrs S Couchman BA GradDipEd
Arts; NOVA Arts p/t Mrs C Dennis BCreativeIndustries BEd
Arts; VET Mr A Stephens Cert IV TAE BFineArt BEd
Arts p/t Mrs L Lim BCreativeIndustries BEd
Arts; NOVA Arts p/t Mrs L Hollyock BCI BEd
Arts p/t Mrs N Stock BMus(Hons) BMusEd HDipEd
Arts p/t Mrs J Wallace Dip(Teach) BEd
Arts; Technology Mrs B Dodd CertIV TAE BMultimedia GradCertEd(HEd) Grad DipEd
NOVA Arts Coordinator; Arts; NOVA Arts Ms M Parkin BEd
Secondary Technology  
Head of Technology (Mr P Hollyock Cert IV Hosp BEd (D&T) – Special Leave Term 1,2&3)
Technology Mr N Cheney BEng(Civil) GradDipT&L
Technology Mr David Spiers BEd CertIVOutdoorEd
Technology; Arts Mrs B Dodd CertIV TAE BMultimedia GradCertEd(HEd) Grad DipEd
Technology Mr D Hatton Cert IV TAE BMin GradDipLng&Tch
Technology; International Student Outreach Program Coordinator Mr R Guinane Cert III IT Cert IV TAE Cert IV TESOL Dip RE DipTch MDiv
Technology; PE Mr T Jonathan BEd(Sec) (Mrs T Turner AdvDipArts (IntDes&Dec) BBus(Events&Sports Mgmt) GradDipEd – Maternity Leave)
Technology; PE p/t Mrs B Edwards BSc (HMS Ed)
Technology; Health & PE Mr S Geeves Cert II Hosp Trade Cookery II and III BMus GradDipT&L(Sec)
Secondary Business  
Head of Business Mrs V Turner Cert IV TAE Dip Tch(Comm) BEdStud
Business p/t Mr L Bettinson BComm BEd
Business; Mathematics; Director of Project Development Mr T Francis BEd
Business p/t Mr Aaron Teo GradDipEd BBusMan BA
Business Mrs H Kenyon Cert II Ed. of Music Tchrs DipEd BEc GradDipSecStudEd
Business; Head of Year 8 Mrs H Muller BA HDipEd
Business; History Mr D England BA(Criminology&CriminalJustice) GradDipHum GradDipEd
Business; Head of Vocational Education and Training; VET Mrs L Calero Cert III Business Cert IV TAE   BComm BEd
Secondary Vocational Education and Training  
Head of Vocational Education and Training; Business; VET Mrs L Calero Cert III Business Cert IV TAE   BComm BEd
VET; Head of Technology (Mr P Hollyock Cert IV Hosp BEd (D&T) – Special Leave Term 1,2&3)
VET; Arts Mr A Stephens Cert IV TAE BFineArt BEd
Secondary Languages Education  
Languages Coordinator; French Mr J Alexis Cert IV TESOL Dip Tch BA BEd MA MEd
Languages (French) p/t Mrs Sally McHaffie GradDipEd BA(PerfArts) BA(LangLit&Cul)
Languages (Chinese) p/t Ms E Kuo BA BEd
Languages (Chinese) Mr Yu Liang GradDipEd MEd BA
Languages (Chinese); Mathematics Mrs J Lee BA BEd
Secondary Sport and Health & Physical Education  
Head of Secondary Sport; Health & PE Coordinator Mr D Wolfik Cert IV TAE BEd
Health & PE; Technology Mr S Geeves Cert II Hosp Trade Cookery II and III BMus GradDipT&L(Sec)
Health & PE; Chapel Coordinator Mr W Cobb Cert SportsStudies DipTch BSport&ExerciseSc
Health & PE; Science Mr D Dyer Cert IV TAE BEd MEd AFAIM IAAAC
Teaching & Learning  
Director of Teaching & Learning Innovation; Director of Citipointe Christian College Academy; Science; XP Extension Program Mrs C Mills Cert IV TESOL DipBusInfSys BSc(Hons) GradDipEd MSc
Head of Additional Needs; English; Mathematics Ms D Ray BEd GradCertEarlyChldhd MEd
Coordinator of Additional Needs Teacher Aides; Student Support Teacher Mrs M Muller HDipEd
Student Support Teacher Mrs D van Diermen BSocSc(Hons) HDipEd GradDipEd (SpNeedsEd)
Student Support Teacher Mr R Wilson Cert IV (Min) BEd GradDipMin
CITIPOINTE CHRISTIAN COLLEGE INTERNATIONAL  
Principal Executive Officer Pastor B Mulheran BSc MThApTh MACEL Member AHISA
Principal Administrator Dr L Myers BA (Hons1) GradDipEd MEd (TESOL) PhD MACEL
Academic Manager Mrs S Harker Cert ESL RSA (Cambridge) Cert TEFLA DipTch MAppLinguistics(TESOL)
Secondary School Preparation Program Mr J Leigh Cert IV TESOL BEd BD(Hons) GradDipTch GradDipMusEd
Secondary School Preparation Program Mrs K Boddy Cert IV TAE BA(Ling) GradCertA (TESOL)
Secondary School Preparation Program Mrs M Kapuzhanov AssDipMin DipBusMgt BA(Intercultural Ministry) GradDipEd CELTA (Cambridge)
English for Mathematics & English for Science p/t Mrs M Niemann Cert IV TESOL BSc BEd HEdDip(PG)
Homestay Coordinator Mrs H Jakins Cert IV BusAdmin DipBus
Student Welfare Counsellor p/t; Miss T Fourie BTh MTh M Counselling
Administrative Assistant Mrs T Ferero CertPR BEd